Ekologia w ogrodzie - czyli jak stworzyć swój własny ekologiczny ogródek

Ekologia w ogrodzie – czyli jak stworzyć swój własny ekologiczny ogródek

Promocja i Reklama

Ekologia w ogrodzie jest sposobem na uprawianie roślin w zgodzie z naturą czyli z ograniczeniem do minimum wszelkich środków ochrony roślin czy sztucznych nawozów. Niestety ograniczenie wszelkich sztucznych nawozów czy oprysków nie jest takie łatwe. Jednak jak stosować ekologię w ogrodzie?

Moda na eko produkty

Coraz modniejsze stały się produkty eko czyli bycie bliżej natury. Ekologiczna moda zawitała również do ogrodów. Choć wielu posiadaczy ogrodów uważa, iż prowadzanie ekologicznego ogrodu jest drogie to jednak w perspektywie czasu przynosi to spore oszczędności. Prowadzenie eko ogrodu jest bardzo pracochłonne i wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz wiedzy, lecz również uczy w mądry sposób gospodarowania zasobami natury, które znajdują się w ogrodzie. Natura uczy ludzi prawdziwego, a zarazem naturalnego ogrodnictwa. Dzięki ekologi w ogrodzie człowiek nie jest twórcą ogrodu, lecz jego częścią- konserwatorem. W ekologicznym ogrodzie człowiek jest tylko od tego, aby dbać i pielęgnować rośliny zachowując przy tym naturalną równowagę w przyrodzie.

Gleba klucz do odpowiedniego ogrodu

Bardzo ważne w prowadzeniu ogrodu bez chemii, jest troszczenie się o glebę. Zdrowa i nie skażona chemią gleba jest gwarancją udanych plonów warzyw oraz owoców. Ziemia jest nie tylko podłożem, lecz również źródłem wszystkich składników odżywczych dla roślin oraz domem dla wielu owadów żyjących w ogródku (bez których ogródek w żaden sposób nie mógłby istnieć).W ekologicznych ogrodach korzenie roślin mogą bez problemu pobrać minerały oraz materie organiczną dzięki skomplikowanym procesom humifikacji i mineralizacji które zachodzą w glebie dzięki owadom. Niestety procesy te nie mogą zachodzić w glebie, która jest nadmiernie niszczona preparatami chemicznymi.

Bardzo ważny kompostownik

Skoszona trawa, drobne patyki oraz jesienne liście można wykorzystać na kompost. Domowy kompost jest jednym z najcenniejszych, a zarazem najtańszych nawozów ogrodniczych. Kompost jest również dobrym polepszaczem glebowym, który szybko powstaje i nie wymaga żadnych nakładów pieniężnych, a przynosi tylko same korzyści. Kompost można wymieszać z glebą przed sadzeniem bądź w trakcie sadzenia. W sezonie warto wykorzystać kompost do ściółkowania gleby czyli umieszczania kompostu pomiędzy roślinami. Składniki mineralne z kompostu zostaną szybko przetransportowane przez mikroorganizmy wgłąb gleby.

Brak stosowania środków chemicznych

Wiele środków ochrony roślin jest preparatami nieselektywnymi- oprócz szkodników są niebezpieczne dla pożytecznych organizmów. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, iż bez chemii nie ma skutecznej ochrony- w niektórych sytuacjach będzie to racja. Jednak można zapobiegać wielu chorobom, gdy stosuje się naturalne środki ulepszające glebę. Jedną z głównych zasad ogrodnictwa ekologicznego jest ograniczenie do minimum wszelkich nawozów mineralnych oraz środków chemicznych ochrony roślin.

Zapuścić trochę ogród

Ogród ekologiczny dla wielu postronnych osób jest ogrodem zaniedbanym. Nie przypomina w żaden sposób zadbanych domowych ogródków, które są zakładane pod linijkę. W ekologicznych ogrodach nie ma idealnych trawników czy równo przyciętych żywopłotów. Ekologiczne ogrody to przede wszystkim mnóstwo pięknych i kolorowych kwiatów, które kusza swoimi pięknymi zapachami.

Autor artykułu
Autorem artykułu jest ogrodniczy sklep internetowy Naturlo oferujący wyłącznie ekologiczne produkty.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o