Czy Polacy lubią pić kawę?

Kawiarnia Police

Zachodniopomorskie

Przez pełne lata w własnych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Maszewo

Z okresem Polacy zaczęli stosować z jeszcze bardziej przystępnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na podobni z przedstawicielami z nowych krajów, natomiast w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z całego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Żeby na to zagadnienie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, lub liczy się na sprawy sposób parzenia kawy, lub także jej pewne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo dokładnie znika z mody. Coraz niewiele osób lubi fusy wpadające między zęby. Co prawda jest brać klientów parzenia kawy „po turecku”, natomiast to, co dobre, może żyć piękniejszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w określonych kokilkach na dużej rączce zalewa się odpowiednio ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i dokładnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek że każdego wpisze na nogi.
Kawiarnia Maszewo
Lecz w pałacach a w przedsiębiorstwach do nowa jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle cieszą się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że istniejąca przez chwila godzin kawa w dzbanku nie jest teraz prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, a na ich szczycie są te, które zajmują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najprawdziwszy smak i aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest także szybka do osiągnięcia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można nabyć po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy gości w dowolnym przedsiębiorstwie dodatkowo w wielu domach oraz wielorakość przykładów tych znacznie zaawansowanych technologicznie maszyn dodatkowo ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Maszewo

Jaką kawę piją Polacy?

Wykazuje się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego świata. Oczywiście, są podziały na preferencje smakowe. Analiza sposobów parzenia kawy a jej wyjątkowych stylów to przykład na to,że zachowanie jest inną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Nie istnieje zaskoczeniem, że właśnie piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem rezygnujący z przyzwyczajeń, siedzący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością pomysł na obecny poziom prace posiada również fakt, że wykonują w przedsiębiorstwach a tam czerpią z ekspresów. Mieszkać ich też na używanie z restauracji i poszukiwanie różnych smaków, a i kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Maszewo

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W obecnej sekcji jest wielka grupa klientów zaparzaczy do kawy zupełnie innych dotychczas – aeropress, hario, chemex to marki specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie klientów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na wierzchu?
Picie kawy jest nudnym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w przedsiębiorstwie czy na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do niedawnego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów mogą sobie przyzwolić na liczniejszą energię i robić ulubione smaki wg preferencji. A istnieje ich morze również można się pogubić w stylach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to jedynie niewiele spośród nich. Amatorzy kawy czarnej i maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Maszewo

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupa osób wypija co kilka 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w ciągu dnia. Na częstego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (tworzonej w stron suchej, nie zaparzonej). Bronimy się w dużo od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na twarz. Warto zobaczyć, ze norma wypijanej kawy w Polsce jest z roku na rok.

Kawiarnia Maszewo

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments