Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, nie dziwne więc, że większość z nas decyduje się oddać budowę w ręce fachowców – ciężko znać się na wszystkim i mieć tak dużą wiedzę. Jednak są takie etapy budowy, o których trzeba mieć chociaż podstawową wiedzę, nawet wtedy, kiedy to nie my jesteśmy wykonawcami. Jednym z takich etapów jest wylewanie posadzki betonowej.
Wylewanie posadzki betonowej – najważniejsze informacje
Posadzka jest jednym z kluczowych elementów w każdym domu. Wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną odpowiada między innymi za izolację – nie wpuszcza do pomieszczeń wilgoci i nie wypuszcza z nich ciepła. Jest podstawą domu, na którym staje jego szkielet, musi więc być bardzo trwała i wytrzymała, aby służyć nam przez wiele lat. Wszelkie błędy popełnione na tak wczesnym etapie budowlanym, wychodzą na światło dzienne dopiero po latach, a wtedy może być już za późno. Nawet jeśli jest będzie można taką posadzkę naprawić, to będzie to proces kosztujący nas nie tylko dużo pieniędzy, ale także czasu i nerwów. Warto znać kilka podstawowych zasad wylewania posadzek betonowych, które ochronią nie tylko nasz portfel, ale też zaoszczędzą nam stresu. Pamiętajmy, że nawet fachowcy popełniają błędy, a dodatkowo mogą starać się je przed nami ukryć w obawie o utratę zlecenia. Bez względu więc na to, czy do wylewania posadzki zatrudniasz specjalistów, czy sam jesteś wykonawcą, konieczne zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj obowiązkowe punkty dotyczące wylewania posadzek betonowych.
Wykonywanie posadzek betonowych – kluczowe etapy
Etap pierwszy – izolacja posadzki betonowej
Izolacja to etap, którego nie można pominąć. Odpowiada ona za to, aby posadzka była sucha i nie traciła ciepła. Źle zaizolowana posadzka, to beton spenetrowany przez wilgoć, a w następstwie uciekające z pomieszczeń ciepło, a nawet grzyb na ścianach! Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, koniecznie zaizoluj posadzkę betonową jak najlepszymi materiałami, aby mieć stuprocentową pewność, że izolacja jest skuteczna. Posadzkę izolujemy za pomocą folii budowlanej.
Etap drugi – docieplanie posadzki betonowej
Niestety sama folia budowlana nie uchroni nas przed utratą ciepła z pomieszczeń. Kolejnym etapem po zaizolowaniu posadzki jest więc jej docieplenie. Posadzkę docieplamy za pomocą styropianu, podobnie jak robimy to docieplając elewację budynku. Różnica jest jednak taka, że do ocieplenia budynku potrzebny jest materiał 15-20 centymetrowy, zaś do docieplania posadzki używamy styropianu o grubości 5 cm. Najważniejsze to wybrać styropian odpowiednio twardy.
Styropian układamy naprzemiennie i warstwowo, pozwala to zminimalizować powstawanie mostków cieplnych, przez które ciepło może uciekać z pomieszczeń. Wszystkie łączenia należy wypełnić za pomocą pianki poliuretanowej.
Etap trzeci – zbrojenie posadzki betonowej
Zbrojenie posadzki betonowej konieczne jest, aby posadzka była trwała, stabilna i wytrzymała. Do zbrojenia posadzki potrzebna jest nam siatka zbrojeniowa o średnicy 4 mm oraz pianka dylatacyjna lub dyble dylatacyjne. Siatkę układamy na dociepleniu pamiętając, że posadzka nie może być połączona z murem. Aby tego uniknąć, a co za tym idzie – uniknąć dodatkowych naprężeń podczas pracy domu, wykonujemy szczeliny dylatacyjne właśnie za pomocą dybli lub pianki dylatacyjnej.
Etap czwarty – chemiczne ulepszenie betonu
Na rynku dostępna jest cała masa specjalistycznych środków chemicznych, których zadaniem jest poprawienie właściwości fizycznych betonu. Plastyfikatory, bo o nich mowa, to chemiczne środki do posadzek, które znacznie poprawiają konkretne parametry betonu. Część z nich odpowiada za przyspieszenie lub spowolnienie wiązania betonu, inne zwiększają jego plastyczność czy czynią beton mrozoodpornym.
Etap piąty – wykonywanie posadzki betonowej
Wykonanie posadzki betonowej metodą tradycyjną nie jest skomplikowane. Wystarczy ręcznie wymieszać wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzić mieszankę na izolację styropianową. Brzmi łatwo i takie jest, ale jest też przede wszystkim bardzo czasochłonne i wymagające masę pracy i energii. Na szczęście na rynku dostępne są specjalistyczne agregatory, które usprawniają ten etap pracy. Miksokret (mixokret), bo tak nazywa się ten agregat, sprawnie i szybko miesza składniki, a następnie podaje mieszankę we wskazane miejsce. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i ludzkiej siły. Co prawda nie warto kupować tak drogiej maszyny, jeśli nie prowadzimy firmy budowlanej czy posadzkarskiej, ale jako zwykli śmiertelnicy budujący dom, możemy ją wypożyczyć. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, ponieważ ręczne przygotowywanie i rozprowadzanie betonu jest bardzo ciężką i czasochłonną pracą.
Etap szósty – poziomowanie posadzki betonowej
Aby posadzki w naszym domu były proste i równe, a położony przedmiot nie staczał się po skośnej podłodze, musimy wypoziomować posadzkę. Poziomowanie posadzki betonowej to kolejny etap pracy, którego nie możemy pominąć. Do poziomowania potrzebny jest nam niwelator oraz łata aluminiowa (łata posadzkarska). Podczas kupowania sprzętu do poziomowania pamiętaj, że chociaż za pomocą długiej łaty pracę wykonasz szybciej, a efekt będzie korzystniejszy, to jednak operowanie dwumetrową linijką wymaga nie lada wprawy.
Etap siódmy – zacieranie posadzki betonowej
Kiedy stając na posadzkę, nasz but zatapia się na około 3 mm, czas na ostatni etap – zacieranie. Do zacierania posadzki możemy użyć ręcznej pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Podobnie jak w przypadku wylewania posadzki – tradycyjna paca to urządzenie łatwe w obsłudze, ale ręczne zacieranie posadzki kosztuje wiele czasu i energii, a specjalistycznej zacieraczki wcale nie trzeba kupować, za to warto wypożyczyć i zaoszczędzić wiele godzin męczącej pracy. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w klapki lub buty posadzkarskie, dzięki którym nie zniszczysz wciąż wilgotnej nawierzchni. Podobne zadanie spełniać będzie styropian przytwierdzony do butów.
Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/